Bebek Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek arabası seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kullanım alanlarına göre pek çok tipte bebek arabası vardır. Aynı tip bebek arabaları arasında bile, çok farklı özellikler olabilir. Bebek arabasını kullanırken bazı özellikler sizin için büyük önem taşıyabilir. Satın almadan önce bu özellikleri değerlendirmeniz daha sonra pişmanlık yaşamamanız için faydalı olacaktır.

Tek elle katlanma

Bebek arabasını bir elle hızlı bir şekilde açıp kapatabilmek, özellikle diğer kolunuzdaki bir bebeği dengelerken, çok güzel bir özelliktir. Bazı bebek arabaları katlandığında da devrilmeden kendi başına dik durabilir.

Bebek arabası katlanmış pozisyonda kilitlenmezse, bunun yerine en küçük harekette geri açılır ve bu da iyi değildir. Bazı modellerde katlamak için hangi düğmeleri, mandalları ve çubukları kullandığınızı hatırlamak zordur. Satın almadan önce test edin ve kolay olanı seçin.

 

Ayarlanabilir tutma kolu

Ayarlanabilir bir tutma çubuğu olması yani eşinizin veya sizin boyunuza uygun şekilde yüksekliğinin ayarlanabilmesi, bebek arabasının yüksekliği ne olursa olsun itmeyi kolaylaştırarak size sürüş konforu sağlayacaktır. 

Yürüyüşe çıktığınız zaman en sinir bozucu şey, tutma yerleri alçak ya da çok kısa olan bir tutamağı olan bebek arabasını itmektir. Eğer ayarlanabilir tutma kolu olan bebek arabası bulamıyorsanız boyunuza ve yürüyüşünüze uygun tutacakları olanı arayın.

Sürüş Rahatlığı

Bebek arabasının rahat sürülebilmesi en önemli özelliklerden biridir. Dar alanda manevra yapılabiliyor mu? 180 derece kolaylıkla döndürülebiliyor mu? Mutlaka test edin.

Açık parmaklı ayakkabılar giyiyor olsanız bile frenlerin kullanımı kolay mı? Tekerlekler kolay kilitlenmelidir. Her iki arka tekerleği aynı anda mı kilitliyor yoksa tek tek mi?  Jogging tarzı bebek arabalarında elle çalışan frenlerin yanı sıra ayak frenleri de bulunabilir.

Ayarlanabilir koltuk

Yeni doğmuş bebeklerin baş kontrolü olana kadar ve genellikle 6 aylık olup oturabilene kadar neredeyse yatay bir pozisyonda duran bir yatağa ihtiyaçları vardır. Daha büyük bebekler veya küçük çocuklar için bile, uzanmış bir koltuk, uyku için bir artıdır. Bazı bebek arabasında öne veya öne iten yüzeye bakacak şekilde oturan koltuklar vardır. Koltuğun yatma mekanizmasının kolay, tercihen tek elle kullanılıp kullanılamadığını kontrol etmeniz iyi olur.

Ağırlık

Bebek arabasının ağırlığı ne kadar? Bebek arabası ne kadar hafif olursa, itmek, seyahat etmek, arabaya koymak, merdivenlerde taşımak o kadar kolaylaşır. Yeni doğmuş bir bebek arabası için iyi bir ağırlık 5 ile 7 kg arasındadır. Bazı yeni anne babalar, bir bebek arabasını hafif hissedince kalitesi ile ilgili endişe edebilir. Ancak ağırlık her zaman kaliteye eşit değildir.

 

Emniyet

En güvenli sistem, bel çevresine, bacakların arasına sarılan ve omuzların üzerinden aşağı inen 5 noktalı bir emniyet kemeridir. Çıkarması kolay, ancak çocuk için güvenli olan bir kemeri kontrol edin.

Güneşlik

Ayarlanabilir bir güneşlik çocuğunuzu güneşten, yağmurdan ve rüzgardan koruyacak ve sürüşleri daha konforlu hale getirecektir. UV koruması sağlayan kumaşlı saçaklar güneşli yürüyüşler için en iyisidir.

Pek çok gölgelikte özellikle de daha büyük olanlarda, çocuğunuzu rahatsız etmeden kontrol etmeniz için gözetleme pencereleri vardır. Bazıları bir mıknatıs kapamasıyla da gelir, böylesi güzel ve sessizdir.

Bebek arabası sepeti

Bebek bezi çantasını ve yiyecekleri nereye koyacaksınız? Koltuğun altındaki sepet yeterli büyüklükte olması önemlidir.  Bazı bebek arabası sepetlerinde eşyalarınızı çekmek için yalnızca dar bir boşluk vardır ve eşyaları alırken veya koyarken zorlanırsınız. Bebek arabası sepetinin çok küçük olması da eşyalarınızı sığdırmakta sıkıntı yaratır.

Ayrıca, gidonda bardak tutucular ve saklama alanları olması yararlıdır. Suyu kendiniz, bebeğiniz için emzikler ve kolayca erişebileceğiniz diğer şeyleri tutabilirsiniz.

Yıkanabilir kumaş

Koltuk kılıfının kolayca sökülüp yıkanabilmesi de çok güzel bir özelliktir.

Yeni doğan bebekler için

Bebek araba koltuğunun bebek arabasına takılabilmesi çok önemlidir. “Seyahat sistemi” adı ile geçer.

Maliyet

İyi bir bebek arabasının kaça mal olacağını görünce şok olabilirsiniz. Üst seviye bebek arabaları 5.000 TL ‘ye mal olabilirken, çok daha uygun fiyatla ihtiyaçlarınıza biraz daha az karşılık veren sağlam bir bebek arabası alabilirsiniz.

 

 

You may also like...